Bailes.

                                Sākt šo ierakstu mani pamudināja akadēmiķa Andra Buiķa,ārsta Pētera Kļavas un aktrises Rēzijas Kalniņas saruna radioraidījumā “Siluets”.
              Raidījumā tika skartas daudzas tēmas.Es šobrīd priekšplānā izvirzu bailes,bet ne tikai.Jāuzsver,ka runa būs tikai par tām bailēm,ko cilvēkā izraisa “eksistenciāls tukšums”(V.Frankls).Bīstamas situācijas radītas bailes(tāpat kā,piemēram,sāpju sajūta) ir dabiskas un nepieciešamas.
                                Raidījumā tika minēti zinātniski fakti,ka dziļa un patiesa interese par savu iekšējo pasauli,mākslu,zinātni,filosofiju,nopietnām grāmatām,par dzīvi vispār ir tikai apm. 3% cilvēku.Vēl 16% cilvēku visu mūžu ir spēcīga un noturīga interese par naudu.(Man nupat iešāvās prātā,ka ļoti līdzīgs viedoklis ir biologam prof.Vasilijam Bankovskim – skat. “Žurnāls Swedbankas grupas īpašajiem klientiem”/ Pavasaris 2008, 19.lpp.).Šī proporcija ir ģenētiski nosacīta.”Pārējie 80% sevis neizpratnē argumentējas ar bailēm.” Šis vairākums tad arī rada stereotipus,kas valda pār pasauli.
                                No sevis piebildīšu,ka minētie 3% nebūt nav obligāti slavenības,profesori u.tml. Bieži vien tieši otrādi. Viens citāts: “Skaistums ir nāves un noslēpuma mūžīgā klātbūtne,smaidošās skumjas,ko mēs saskatām dabā un ikvienā lietā,to noslēpumainajās savstarpējās saitēs,kuras sajūt dzejnieks un kuras var izpausties gan atkritumu tvertnē,ko apspīd saules stars,gan rozē,kas iekritusi notekā.”(Č.Čaplins)  Vai pasaulē atradīsies daudz slavenību, kas spēs jūsmot par atkritumu tvertnēm?
                                Nesen slimoju.Ārsts ieteica pārmaiņas pēc palasīt kaut ko vieglu.Un tā,es izlasīju vairākus detektīvromānus. Goda vārds,katrā Zemeslodes punktiņā var atrast kaut ko vērtīgu,arī detektīvromānā! T.Hogas romānā “Pelni pie pelniem” darbojas kāds īpaši augsti kvalificēts jurists,ko padotie sauc par VISVARENO. Interesanti,ka viņš ir arī visumā labs cilvēks.Tikai viņu darbam motivē BAILES. Naktīs viņš mostas aukstos sviedros aiz bailēm,kas notiks,ja viņš vairs nevarēs strādāt,jo viņam,izņemot darbu,nav nekādu citu INTEREŠU.  Patiesībā arī darbu viņš veic spriedzes dēļ,kas ļauj viņam aizmirst bailes(neskatoties uz mokošo kuņģa čūlu).Spriedze ir svarīgāka gan par pašu darba procesu,gan par tā rezultātu,lai gan viņš ļoti BAIDĀS arī par rezultātu.
                               Jāatzīmē,ka no visām cilvēka emocijām [precīzāk gan būtu teikt: no visiem cilvēka afektiem] tikai divas ir pozitīvas: prieks un INTERESE.
              Zinātnieki ir izpētījuši,ka šīs divas emocijas organismā rada ļoti aktīvas vielas,kas gan nomierina,gan stimulē; ļoti pozitīvi ietekmē garastāvokli un dzīvi kopumā,un nebaidīšos piebilst no sevis – LIKTENI.   CILVĒKA INTERESES IR VIŅA LIKTENIS.  Prieks ir papildus balva par NOTURĪGU INTERESI (“kam ir,tam taps dots”). Lai ko tur neteiktu ģenētiķi, noturīga, patstāvīga, maksimāli, “LĪDZ GALAM” izjusta interese bieži vien arī ir tā ābece no kuras cilvēciņš jau no mazotnes mācās iepazīt pasauli no tās labākās puses,no iekšienes,t.i.pats no sevis.Mazliet vēlāk viņš arī tā saucamajā “ārpasaulē”piemeklē sev kaut ko radniecisku, izcilu,maksimāli spilgti izteiktu,un viņu pārņem mūžīga pašpilnveidošanās tieksme.Šo B.Pasternaka rosinošo domu es jau citēju paša dzejnieka redakcijā viņa atcerei veltītajā ierakstā.Dzejnieks atzīst,ka šī izdevīgā un laimīgā pozīcija var viegli pārvērsties par traģēdiju.
              Tomēr,kā teicis A.Kamī,traģēdija ir kā spēriens nelaimei.”Eksistenciālais tukšums”neveidojas,BAILĒM nav kur patverties.Turklāt,pat ja cilvēks nav lasījis K.G.Jungu un citus dižgarus,viņš vienalga apzinās,ka vņa intereses ir laidušas plašas un dziļas saknes pagātnē un nākotnē.Arī uz viņu zināmā mērā var attiecināt M.Cvetajevas aforismu: “Viņš ir dzimis jau sen pirms Ādama.” No kā viņam baidīties?
Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s