Mīlestība uz savu tālāko.(Turpinājums sekos)

Interesanti,ka impulsu šā ieraksta sākšanai deva kāds brīdinājums,ko es šonedēļ izlasīju Internetā: “Nekad nedodieties viens pats uz tikšanos ar savu Interneta draugu!” Kāds paradokss! Un tā  –  mēs jau pašā sākumā esam pieskārušies lietas būtībai: PATIESĪ- BA VIENMĒR IR PARADOKSS.
 
Šo ierakstu veltīšu gavenokārt draudzībai.Prof.I.Kons savai grāmatai “Draudzība” izvēlējās par epigrāfu (cenzūra to noņēma) A.Šopenhauera aforismu: “Ar draudzību ir tāpat kā ar gigantiskajām jūras čūskām: par tām daudz runā,bet nav zināms,vai tās patiešām kaut kur reāli eksistē.”Atkal paradoksi… “Pesimists” Šopenhauers,ko filosofijas vēsturnieks Kuno Fišers (1824-1907) uzskata par vienu no vislaimīgākajiem cilvēkiem pasaules vēsturē,protams,pazina draudzību.To pazina arī viņa sekotājs un ”pretinieks” F.Nīče,kurš teica,ka cilvēkā ir kaut kas neaprokams,kaut kas tāds,kas dragā klintis… Tad lūk  –  arī draudzība ir neaprokama. Cita lieta,ka viss patiesais un skaistais ir tikpat grūts,cik RETS (Spinoza). Un vēl: līdzīgi dzejniekiem,kas mirst  jauni,draudzība mūs bieži vien šķietami “pamet” pārāk ātri.Īsts draugs vienmēr ir unikāls,neaizstājams. [Citā nozīmē mēs pie visas pasaules varam  vērsties ar uzrunu “mani draugi!” kā pie neredzama savu domubiedru kolektīva vai pat savas pielūgsmes objekta. B.Pasternaks raksta par viņam nezināmiem cilvēkiem: “Es viņu visu uzvarēts/Un tikai tāpēc – uzvarējis.” Tā ir viena no MĪLESTĪBAS UZ SAVU TĀLĀKO IZPAUSMĒM.] Diemžēl stereotipi dara savu: ja cilvēkus no mazotnes vada puspatisības un pusdraugi,viņam grūti atpazīt un aizsniegt kaut ko autentisku…
 
Divos vārdos pastāstīšu par savu pieredzi.Pirms vairākiem gadiem nomira mans bērnības draugs.Mūsu draudzība turpinājās visus skolas gadus un vēl ilgi pēc tam.Tad kaut kas notika.Mēs sākām tikties arvien retāk.Es varētu minēt objektīvus apstākļus. Tomēr šis nebija tas gadījums,kad jāmeklē vainīgos,jāvaino sevi vai vienam otru.Padies Dievam, mēs abi sapratām,ka jāzaudē, lai uzvarētu,jāatkāpjas,lai paliktu.Mūsu draudzība,mainot savu ārējo veidolu,turpinājās.Draudzība ir neaprokama.
 
(Turpinājums sekos.)
Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s