Klusums un zelta stieņi.(Piektā atbilde draugam.)

Cik jauki,ka mums izdevās satikties pirms tavas aizbraukšanas.Pēc katras tikšanās ar tevi man šķiet, ka pats sevi labāk izprotu, nokļūstu tuvāk sev. Starp citu,man patika, kā tu lasīji Ojāru Vācieti:
 
“Cilvēk,uzkāp vispirms pats sevī,cilvēkā;
Pēc tam, – kur gribi var kāpt!”
 
Mūsu sarunas man bija tik rosinošas,ka šobrīd grūti ieskicēt tēmas,kam gribas pieskarties šajā ierakstā: klusums un “trokšņa demokrātija”; streiks Francijā; pašrealizācija un “darbaholisms” utt.,utt.
 
Manā priekšā gadsimta sākumā izdota grāmata ar 600 Latvijas miljonāru sarakstu,intervijām attēliem.(Pastāv uzskats, ka jau toreiz faktiski miljonāru Latvijā bija vismaz divreiz vairāk.) Kas attiecas uz mani,es apbrīnoju šos cilvēkus,viņu uzņēmību,mērķtiecību,sīkstumu; atsevišķos gadījumos arī intelektu,izglītotību,gaumi… Saku to,zinot,ka visā ES Latvijā ir vislielielākais kontrasts starp bagātību un nabadzību.
 
Tomēr manu uzmanību piesaistīja arī Francijas streikotāju pārstāvju teiktais,ka sociālās problēmas drīzāk būtu jārisina ar “bagātības nodokļa” ieviešanu,nevis ar visu mūžu smagā darbā pavadījušo strādnieku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu. “Kāpēc mums jāglābj bagātnieki no krīzes?” – tā viņi jautā.
 
Tiem,kas spēj domāt un rīkoties globālās kategorijās,ir par ko palauzīt galvu.Piemēram: kur ko un kā ieguldīt? Ik pa brīdim dzirdam,ka krīze esot jaunu iespēju,jaunu izaicinājumu laiks… Diemžēl (vai: par laimi!),tās nav mūsu problēmas.Galu galā mums ar tevi nekad nebūs naudas ar ko piedalīties arvien dārgāk kļūstošā zelta uzpirkšanas drudzī,pat ja zelta stieņi patiešām spētu sniegt drošību un perspektīvas,par ko tik daudz runā.
 
Uz ko varam cerēt mēs?Uz kādām vērtībām orientēties mums? Es saprotu,ka to uzskaitījums vien varētu aizpildīt visu emuāru.Mēģināsim izvēlēties šim ierakstam kaut ko vienu…
 
Tautā mēdz runāt par klusēšanas zeltu,kas,manuprāt,nav gluži precīzi.Pārmaiņas pēc parunāsim par KLUSUMU. …Ar kādu spēku klusumā mūs dažreiz uzrunā daba tās dažādajās izpausmēs: pat neatpazīta,mežā ieraudzīta ziediņa veidolā viss pasaules skaistums uz mirkli var atspoguļoties spilgtāk,pieņemamāk,pārliecinošāk,kā visizcilākajos mākslas šedevros. KLUSUMĀ VISS IR ATKARĪGS NO MUMS PAŠIEM.  F.Nīče mēdza teikt: “Lieli notikumi norisinās klusumā.”  M.Haidegers uzskatīja,ka klusumā komunikācija starp cilvēkiem (pārsvarā zemapziņas līmenī) notiek daudz dziļāk,sakarīgāk,precīzāk.Nesen LTV-1 raidījumā Juris Rubenis runāja par prasmi saklausīt “klusuma skaņu”.VARBŪT IR VĒRTS ATDOT ZELTA STIEŅUS APMAIŅĀ PRET KLUSUMU? Cik man zināms,daudzi tieši tā  dara (arī slavenības).Bet klusas vasarnīcas vai dzīvokļa nopirkšana ir tikai pirmais solis PRETĪ KLUSUMAM.  Psihologi ir novērojuši,ka tā saucamajos klusuma brīžos,kas ilgst vienu līdz trīs minūtes (piemēram,godinot kāda piemiņu),daudziem galvā gandrīz neizturami sāk TROKŠŅOT paša domas.Kāpēc tā notiek?
 
Cēloņu,protams,ir daudz.Viens no galvenajiem neapšaubāmi ir t.s.”trokšņa demokrātija”,kas padara cilvēku par viegli manipulējamu bioobjektu.Daudzviet pasasaulē ir tāds apkārtējās vides trokšņa noformējums (arī uzmācīgi vienveidīgas,ritmiskas,nesamērīgi skaļas populāras mūzikas veidā),ka liela daļa cilvēku ne tikai nespēj meditatīvi ieklausīties iepriekš minētajā “klusuma skaņā”,bet vispār nespēj pietiekoši koncentrēties un pabeigt nevienu sakarīgu domu (ja vien tā neattiecas uz ierastajiem IKDIENAS DIKTĒTAJIEM pienākumiem). Toties viņus ātri pārņem savā varā reklāma vai,piemēram,priekšvēlēšanu aģitācija.(Pat ja cilvēks ir iedzimti talantīgs un neatkarīgs,”trokšņa demokrātija” ievērojami slāpē viņa potenciālu.)
 
Ja cilvēks ilgstoši atrodas “trokšņa demokrātijas” iespaidā,viņš parasti tā arī nerealizē sevi,bet nododas,piemēram, “darbaholismam” vai citai atkarībai.Motivācija – dziļi zemapziņā iedzītas bailes no kādas anonīmas autoritātes, no kuras bēgot, vēl vairāk pastiprinās minētā atkarība.(Sk. manu ierakstu “Bailes”)
 
Vēlreiz: KLUSUMĀ VISS IR ATKARĪGS NO MUMS PAŠIEM.     Svinēsim dzīvi ! 
Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s