Ekstātiskie pārdzīvojumi un vērtības

Tiekšanās pēc peļņas, varas, slavas, mīlas… Lūk, “mūžīgie dzinēji”, kas šķietami virza uz priekšu pasauli.

Uz mirkli iedomāsimies, ka mums tas viss ir: visprestižākā izglītība, augsts postenis, nauda, zelts, vislepnākās villas un jahtas, pielūdzēji un pielūdzējas. Mēs sniedzam autogrāfus un pozējam žurnālistiem.

Runa ir par privilēģijām, kas daudzu veiksmīgu un bagātu ģimeņu atvasēm ir dzīves norma jau ļoti agrā vecumā. “Dzīvo vienās gavilēs, / Ak, kaut jel tie būtu mēs!” (V. Šekspīrs).

Kāpēc tomēr Šekspīrs ir tik ironisks? Vai tiešām sirds var kārot vēl kaut ko? Ja JĀ,  –  tad: ko tieši? Kas ir šis augstākais labums?

Riskēšu uz šo jautājumu atbildēt divos vārdos: ekstātiskie pārdzīvojumi, kas vērsti uz pašizaugsmi, “pašaktualizāciju” (A. Maslovs). Varētu teikt arī “augstākie pārdzīvojumi”, bet tos nedrīkst nostādīt pretī “dziļākajiem pārdzīvojumiem” vai pat “dzīvnieciskajiem pārdzīvojumiem”, jo vienu un to pašu ekstāzi var sniegt gan ģeniāla ideja, gan dažkārt (ak, ja varētu vienmēr!) tādi psihofizioloģiski procesi kā sekss, dzemdības etc. Ekstātiskie pārdzīvojumi vienmēr ir īsi, jo tie sniedz tik intensīvu laimi un dzīves pilnības izjūtu, ka ilgstoši to cilvēka organisms nespētu izturēt un ietu bojā (tā notiek!). Cilvēks, kura dzīvē šāda pārdzīvojuma nav bijis (vai arī viņš to nav apzinājies), ir savā ziņā akls, kurls un paralizēts  –  viņam varētu piederēt visa pasaule, bet viņš to nespētu baudīt.

Ekstātiskie pārdzīvojumi ir cieši saistīti ar tādiem jēdzieniem kā iekšējā izglītība un primārā kreativitāte. (A. Maslovs).

Mūsdienu izglītība dažos aspektos nereti atgādina haotisu stāstu par ārējās pasaules faktiem, kas bez iekšējās izglītības brīžiem pārvēršas par grūti paceļamu grabažu nastu.

Vairumam bērnu piemīt primārā kreativitāte, kas audzināšanas procesā parasti izzūd.

Kas ir primārā kreativitāte?

Ģeniālais amerikāņu psihologs Abrahams Maslovs (1908. – 1970.) uzskatīja, ka jebkurš radošs process veidojas no  (1) primārās un  (2) sekundārās kreativitātes. Pirmā ir iedvesma, insaits, idejas rašanās. Otrā  –  meistarība, organizētība un griba.

A. Maslova uzmanības degpunktā visu mūžu bija primārā kreativitāte.

A. Maslovs nebēdnīgi dēvē zinātni par metodi, kas ļauj radīt neradošiem cilvēkiem. Ar tādu pašu humoru viņš visus zinātniekus iedala nedaudzajos ērgļos un rāpojošos kukaiņos, kas ir vajadzīgi, bet nav radoši.

A. Maslovu interesē indivīda primārā kreativitāte, neatkarīgi no viņa darbības rezultātiem. Ar mīlestību viņš runā par “vientuļo vilku”, cilvēku, kurš brīvajā laikā kaut kur bēniņos vai pagrabtelpā apcer jebkuru tēmu,  –  neatkarīgi no tā, vai tai ir praktiska nozīme, vai nē.

Ekstātiskie pārdzīvojumi nav patvaļība vai tukša eiforija. Tie ļauj ieraudzīt, atpazīt, atdzīvināt un izvēlēties VĒRTĪBAS, kuru valodā ir runājuši un runā cilvēces dižgari  –  mākslinieki, mūziķi, dzejnieki, filosofi…

Interesantas ir A. Maslova domas par nemirstību. Tām nav nekāda sakara ar kristietību vai kādu citu reliģiju. Viņš raksta: “Esamības vērtības eksistē neatkarīgi no indivīda. Bet tajā pašā laikā tās ir cilvēka daļa. To dēļ ir vērts dzīvot un mirt. Saplūšana ar tām nes cilvēkam vislielāko iespējamo prieku, kādu viņš ir spējīgs izjust. Šajā kontekstā nemirstība iegūst pilnīgi noteiktu un empīrisku nozīmi, jo vērtības, kas determinē cilvēka ES, dzīvo arī pēc viņa nāves. Pilnīgi reālā nozīmē cilvēka ES transcendē viņa nāvi.”

Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Ekstātiskie pārdzīvojumi un vērtības

  1. interesants raksts pārdomām..
    kādu labu laiku biju pārliecināts ka tas un tas tur ir nepareizi ačgārni un nevajadzīgi u.tt. diezgan spēcīgi koncentrēta mana uzmanība bija tieši tai virzienā..
    pieredze krājas un domas mainās..
    es tos pārdzīvojumus šobrīd sauktu par saskarsmi ar Dievu sevī..
    ir kas saka Radītāju..

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s