Kas sagaida Latvijas Radio?

Šobrīd Latvijas Radio atbilst tām funkcijām, ko sabiedrība prasa no sabiedriskā medija. Taču jautājumā par televīziju ir citādi. RADIO FUNKCIONĒ, UN NEVAJAG IZJAUKT TO, KAS IR. (Gunta Līdaka, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore)

Radio, salīdzinot ar televīziju vai internetu, ir būtiska priekšrocība: to var lieliski izmantot arī tad, ja acis ir nodarbinātas ar kaut ko pavisam citu: piemēram, braucot ar auto vai veicot kādu ne parāk sarežģītu darbu. Varbūt tieši šīs radio īpatnības dēļ man ir savs viedoklis par Latvijas Radio (LR), ko esmu gatavs aizstāvēt.

Manuprāt, visas četras LR programmas ir lieliskas  –  it īpaši R1 un R3 (Klasika). Ir apbrīnojami, ka krīzes vissmagāk skartajā ES valstī ir saglabājies kaut kas tik funkcionāli nevainojams, saturiski dziļš un produktīvs.

Es negribu teikt, ka LR šajā ziņā būtu unikāls. Tieši otrādi: pateicoties šim medijam, mēs iepazīstam tūkstošiem Latvijas cilvēku un veselus kolektīvus, kuru izaugsme par spīti krīzei turpinās  –  apskaužami metodiski, skaisti, pārliecinoši. LR ir sava veida mūžizglītība visiem interesentiem.

LR lielā mērā strādā uz entuziasma pamatiem. Tikai tā ir iespējams izdzīvot un attīstīties ar krīzes laikā apcirpto budžetu. Skaidrs, ka šāda situācija nevar turpināties mūžīgi.

Tajā pašā laikā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) gandrīz ultimatīvi paziņo: ir naivi cerēt, ka LR saņems papildus finansējumu, ja tas (radio) neapvienosies ar televīziju, izveidojot t.s. apvienoto sabiedrisko mediju. (Par šiem jautājumiem ļoti interesanti tiek diskutēts raidījumā Krustpunktā  –  LR pirmajā kanālā š.g. 4. februārī)

Interesanti, ka vairums lietpratēju, kas atbalsta apvienotā sabiedriskā medija ideju kā tādu, ir kritiski noskaņoti pret NEPLP piedāvāto koncepciju, kas valstij jau izmaksājusi   80 000 latu.

Vai sabiedrība vēlas apvienotu sabiedrisko mediju (televīzija + radio + internets)? Kāda ir šā teorētiski iecerētā medija jēga un mērķis? Kāds būs tā saturs? Uz šiem un daudziem citiem būtiskiem jautājumiem koncepcija atbildes nesniedz. Turklāt, tā ir bez alternatīvām un nenovērtē milzīgos riskus, tai skaitā  –  finansiālos.

“(…) Pašlaik ir ļoti vilinoši paņemt šo milzīgo finansējuma daudzumu, NESAPROTOT, KAM UN KĀDIEM MĒRĶIEM to tērēt. Te ir zināmas bīstamības. Ja valsts tirgū iegāzīs 30 miljonus, NESAPROTOT, KĀDIEM MĒRĶIEM, no tā cietīs viss tirgus.” (Diena.lv    2013.g. 8. februāris).

Finansējums, kā redzams, ir paredzēts grandiozs. Turklāt, pēc pāris gadiem katram ekonomiski aktīvam iedzīvotājam gadā būs jāmaksā 40 latus liela nodeva. Piemēram, man kopā ar dzīvesbiedri  –  80 lati. Jāpiebilst, ka šo nodevu administrēšana valstij izmaksās vēl papildus miljonu.

Kas notiks, ja, mainoties ekonomiskajai situācijai (valdīībai, koalīcijai), finansējums apsīks un process kaut kur vidusposmā apstāsies? Vai tādā gadījumā tieši LR nav vislielākās izredzes nonākt pabērna lomā

Tomēr visvairāk sarūgtina fakts, ka jebkurā  situācijā mēdijos mazināsies viedokļu daudzveidība un, iespējams, arī labāko žurnālistu motivācija. Jo, kā mēdza teikt jau senie romieši: “Kuģim, kuram nav mērķa, nemēdz būt labs ceļavējš!”

P.S.   Vai varbūt…    Varbūt tieši viedokļu daudzveidības izskaušana ir uzsāktās informācijas monopolizācijas MĒRĶIS ?

P.P.S.    Ierakstu pulicējot, no tā pazuda daži skaitļi: 1) pašreiz Latvijas Televīzijas finansējums ir apmēram 9 miljoni latu gadā, bet Latvijas Radio  –  4 miljoni gadā.

2) Apvienotajam sabiedriskajam medijam tuvākajos 5 gados nepieciešami 152 miljoni, tātad vairāk kā 30 miljoni gadā.

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s