Dena Brauna “Inferno”, pasaules “pārapdzīvotība”, transhumānisms.

Ar šā bloga autora uzskatiem par pasaules “pārapdzīvotību” var iepazīties, uzklikšķinot uz saiti šīs lapas labajā pusē: 2011. gada novembris (ieraksts “Vai Zemei draud pārapdzīvotība?”

Dena Brauna “Inferno” galvenie varoņi pauž krasi atšķirīgu viedokli, ko es šoreiz centīšos respektēt. (Tiesa, uz brīdi man galvā pazibēja doma: vai mūsu demogrāfiskās situācijas apstākļos Latvijai vispār nevajadzētu romānu ignorēt?)

 

… Mana pirmā iepazīšanās ar Denu Braunu notika vēl pirms “Da Vinči koda latviskā izdevuma: nejauši nopirku paperback. Pēc tam man pamazām radās gandrīz vesela non-fiction bibliotēka  –  gan par Dena Brauna slaveno romānu, gan pētījumi par attiecīgo tēmu pirms D. Brauna darba sarakstīšanas. Ja pareizi atceros, bija pat tiesas process. D. Brauns tika apvainots plaģiātā: viņa romāna gavenās idejas esot literāra zādzība…

Kāda ir “Inferno” galvenā tēma, galvenās idejas? Par ko ir šis darbs?

Bertrānu Zobristu lasītājs iepazīst pamazām. Viņš ir ģeniāls un fanātisks gēnu inženieris un transhumānisma piekritējs. Zobrasts ir izmisumā, jo domā, ka transhumānisma solītos labumus cilvēce nepaspēs izmantot, jo tuvākajā laikā strauji degradēsies un ies bojā no pasaules pārapdzīvotības. Viņš uzskata, ka iedzīvotāju skaitam jāsamazinās līdz četriem miljardiem. Tāpēc viņš rada vīrusu, kas katru trešo mūsu planētas iedzīvotāju padarīs neauglīgu. Bīstamā infekcija tiek iegremdēta ūdenī šķīstošā celofāna maisiņā “kaut kur pasaulē”. Savā pirmsnāves videoklipā Zobrists gan dod noteiktas norādes par maisiņa atrašanās vietu. Bet šī vieta ir norādīta “šifrētā” veidā. To “atšiferēt” varētu vienīgi mākslas zinātnieks. (Tāpēc arī Pasaules veselības organizācijas vadītāja aicina palīgā Lengdonu). Zobrists ir Dantes “Dievišķās komēdijas” un ar to saistīto mākslas darbu fanātiķis. Arī par savu pēdējo dzīves vietu viņš izvēlas Florenci  –  Dantes pilsētu. Tomēr Lengdons atklāj, ka maisiņš ar infekciju atrodas nevis Florencē vai Venēcijā, bet Stambulā. Infekcija ir jau paspējusi izplatīties visā pasaulē.

Bez Lengdona romānā darbojas vēl divas izcilas personības: apburošā ģeniāli apdāvinātā (viņas IQ ir 208) ārste Sjēna Bruksa, kas romāna sākumā sniedz Lengdonam tik nepieciešamo medicīnisko palīdzību un vēlāk ir Lengdona pavadone viņa trauksmainajos piedzīvojumos Florencē un Venēcijā… Un vēl viena izcila sieviete: harizmātiskā, 61 gadu vecā Pasaules veselības organizācijas (PVO) vadītāja Elizabete Sinskija. Augstais amats netraucē viņai būt dzīvai personībai un pieņemt ekstraordinārus lēmumus.

Sjēna Bruksa ir Zobrasta mīļotā sieviete, kas viņa pašnāvības brīdī atradās viņam līdzās. Viņa lieliski pārzina un izprot Zobrista zinātnisko darbību un tās motīvus. Viņa ir arī dedzīga transhumānisma aizstāve. Sjēna ir tas cilvēks, kas PVO vadītājai Elizabetei Sinskijai liek kļūt par Bertrāna Zobrista piekritēju.

Ne jau simtprocentīgu piekritēju. Pati Sjēna tāda nav. Lūk, ko viņa saka Elizabetei: “Es uzskatu Bertrāna rīcību par pārdrošu un ārkārtīgi bīstamu. Ja es būtu varējusi to apturēt, tad darītu to, pat nedomājot.”

Bet cilvēce ir nostādīta fakta priekšā. Cilvēka DNS ir pārprogrammēts, un mēģināt to atjaunot sākotnējā veidolā ir īpaši riskanti. Cilvēka genoms ir tik smalks veidojums, ka līdzinās kāršu namiņam. Vēlreiz mēģinot to izmainīt, viss “namiņš” var sabrukt. Nav arī vairs ģeniālā gēnu inženiera Bertrāna Zobrasta, kas par daudziem gadiem bija apsteidzis visus savus līdzgaitniekus. Vai būtu lietderīgi atkārtoti “inficēt” visu cilvēci, mēģinot neitralizēt Zobrasta vīrusu?

Elizabetes reakcija uz šiem argumentiem pārsteidz Sjēnu. Lūk, ko saka PVO vadītāja: “Jums ir pilnīga taisnība. Bet mums ir jāpadomā arī lielākā mērogā. Iespējams, ka mēs nemaz nevēlēsimies uzveikt Bertrāna vīrusu. Lai gan es neatbalstu viņa Bertrāna metodes, tomēr viņa vērtējums par situāciju pasaulē ir precīzs. Pārapdzīvotības dēļ mūsu planētai draud nopietnas problēmas.”

Šādā veidā romāna varoņi nonāk pie konsensa attiecībā uz pasaules pārapdzīvotību un iedzīvotāju skaita samazināšanu. Vai arī attiecībā uz transhumānismu?

Elizabete jau agrāk ir  izteikusi Lengdonam savu viedokli par transhumānisma prognozētajām nākotnes tehnoloģijām un cilvēka uzlabojumiem: “Bezdibenis starp bagātajiem un nabagajiem jau tāpat kļūst aizvien lielāks, taču gēnu inženērija izveidotu rasi, kas sastāv no pārcilvēkiem un šķietamiem zemcilvēkiem.           Cilvēki uztraucas par to vienu procentu ārkārtīgi bagāto ļaužu, kas valda pār pasauli. Iedomājieties, kas notiktu, ja šis VIENS PROCENTS burtiskā nozīmē kļūtu arī par pārāku sugu, kas ir gudrāka, stiprāka, veselīgāka? Šādā situācijā nekavējoties sāktos verdzība vai etniska tīrīšana.” (371.lpp.)

No sevis varu piebilst sekojošo. Ironiski, ka pat no Bertrāna Zobrista vērtību orientācijas viedokļa viņa izplānotais un it kā veiksmīgi uzsāktās globālās depopulācijas plāns neved pie Zobrasta nospraustā mērķa. Četri miljardi  –  šāds pasaules iedzīvotāju skaits bija salīdzinoši nesen  –  1974. gadā. Šodien, kad mūsu ir gandrīz divreiz vairāk, katra trešā cilvēka neauglība paildzinātu Zobrasta noteiktās kritiskās robežas sasniegšanu Zemes pārapdzīvotībā tikai apmēram par pieciem gadiem. Tā spriež lietpratēji, eksperti, šī jautājuma entuziasti  –  sauciet, kā gribat. Dena Brauna un viņa literārā varoņa iespējamais iedvesmotājs Pauls R. Ērlihs  –  neparasti harizmātiska personība viņa 82 gados!  –  domā, ka optimālais pasaules iedzīvotāju skaits būtu 1,5 – 2 miljardi. (Apmēram tāds tas bija laikā, kad Ērlihs piedzima).

Cita lieta, ka gan Ērliha, gan Zobrista slēdzienu izejas punkts  –  Maltusa teorija  –  ir aplams. Neatkārtošos. Par to jau rakstīju 2011. gada 5. novembrī ierakstā “Vai Zemei draud pārapdzīvotība?”

Šis ieraksts tika publicēts Grāmatas ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s