I. Spriņģe. A. Kaimiņš. 1:1.

Otrdienas TV1 raidījums 1:1 tiek komentēts dažādi. Vieni, piemēram, to uzskata par neveiksmi abiem raidījuma dalībniekiem. Citi domā, ka raidījuma reitings strauji ceļas, tāpat kā A. Kaimiņa izredzes iekļūt Saeimā.

Mana attieksme pret šo raidījumu vienmēr ir bijusi emocionāla. Un ne tikai tāpēc, ka to vada žurnāliste, ko es īpaši augstu vērtēju. Šāda veida HARDtalk intervētājam vienmēr ir kā pastaigāšanās bīstami plānu ledu. Ne profesionalitāte, ne augsts IQ, ne spēja izprast cilvēkus un citi talanti neko negarantē. Nāk prātā kāds traģisks atgadījums ar leģendāro psihoterapeitu Karlu Rodžersu. Reiz šis pieredzējušais profesors savā kabinetā intervēja kārtējo pacientu. Izrādījās, ka pacienta zemapziņa ir daudz spēcīgāka kā Rodžersam (vismaz šīs intervijas laikā), viņš “pārņēma” interviju un visas savas psihiskās problēmas “nodeva” Rodžersam. Pēdējam nācās ilgi ārstēties līdz viņš atkal kļuva darba spējīgs.

Jāatzīstas, ka jau iepriekšējo interviju laikā es ne reizi vien pārdzīvoju par Ingu Spriņģi. Vēl tagad nesaprotu, kāpēc profesors Andrejs Ērglis ļāva sevi novest gandrīz līdz infarktam (negribu ņemt nost maizi kardiologiem, bet man vienu brīdi šāds iespaids radās.) Runa taču ir par cilvēku ar lieliem neapstrīdamiem nopelniem, par izcilību, kas pieradusi, ka absolūtais vairākums cilvēku, ar kuriem viņš nonāk saskarsmē pauž pelnītu cieņu un sajūsmu. Runa galu galā ir par jaunu enerģijas pārpilnu vīrieti. (Atceros, ka agrīnajos pusaudža gados mani pameta meitene ar vārdiem   “vīrietim ir jāprot pavēlēt!”, dodot mācību visai dzīvei). Savāda reakcija  –  taisnošanās kā izvēlētā aizstāvēšanās stratēģija un taktika.

Artuss Kaimiņš. Par viņu zinu maz. Nešaubos, ka viņš ir labs aktieris, žurnālists, blogeris. Viņš arī kandidē Saeimas vēlēšanās. Lai arī viņš man neliekas īpaši simpātisks, manuprāt, nekādus pārkāpumus 9. septembra intervijas 1:1 laikā viņš neizdarīja. Dažiem skatītājiem liekas, ka viņš kaut kā izaicinoši esot sēdējis. Nu un tad? Amerikāņi mīlot sasliet kājas uz galda, ieskaitot ne vienu vien ASV prezidentu. Nu tā viņi dara. Jāņem par labu tā, kā ir. Turklāt, mēs taču mīlam pārņemt Rietumu vērtības. Nedrīkst uzdot jautājumus, atbildēt ar pretjautājumiem? Bet kur tas ir rakstīts? Runa taču ir par brīvu, suverēnu personību, nevis par apsūdzēto, kurš izsaukts uz nopratināšanu. Arī Vaira Vīķe – Freiberga līdzīgā situācijā  –  piedaloties BBC raidījumā HARDtalk  –  pārgāja pretuzbrukumā, un intervētājs uz katru savu ironisko REALLY?  dabūja pretī krietnu pusduci mūsu prezidentes REALLY? Starp citu, savā laikā Gints Grūbe savās patiešām spožajās intervijās mēdza bezgalīgi uzdot jautājumu KĀPĒC?, vienu otru savu viesi  –  piemēram, toreiz slaveno un daudzsološo Eināru Repši  –  dzenot izmisumā. Imants Ziedonis, savukārt, ātri uztaustīja Ginta Grūbes “Ahileja papēdi” un uz katru KĀPĒC atbildēja ar citātu no kādas savas toreiz ļoti populāras dziesmas: TĀPĒC JAU, KA NEVAR ZINĀT , KĀPĒC!

Vēl A. Kaimiņam tiek pārmests, ka viņš pārkāpjot robežas, runājot par raidījuma vadītājas vīru. Nezinu, ko tādā gadījumā lai saka mūsu ekspremjers Dombrovskis, par kura sievu vienu brīdi visā Eiropas Savienībā runāja visi, kam nebija slinkums. Bez tam, ja nemaldos, Inga Spriņģe un Kārlis Dagilis sadarbojas arī profesionālajā jomā, kas, manuprāt, ir brīnišķīgi: divi harizmātiskākie Latvijas žurnālisti vienā komandā!

Jāatzīstas, ka man personiski šī intervija bija ļoti rosinoša. Turpmāk vairāk interesēšos par I. Spriņģes darbu RE:BALTICA;  Melu detektors un citos projektos.

Šis ieraksts tika publicēts Analītiskā žurnālistika. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s