Dzīvesmāksla. Da Vinči noslēpums.

Acīmredzot, savā dzīvē Leonardo ieguldīja ne mazāk talanta, kā savos darbos. Viņš apzināti nedaudz distancējās no cilvēces, kas savā rupjajā veidolā iedvesa viņam šausmas.

Andrē Šastels

 

Leonardo da Vinči personība man vienmēr ir bijusi mīkla, neskatoties uz gandrīz nepārskatāmi plašo litaratūru par viņu.

Atceros, skolas gados man bija klade “Cilvēces mīkla”, kurā šad un tad ierakstīju ievērojamu cilvēku domas par Leonardo. Es absolūti neesmu lietpratējs glezniecībā. Manu interesi par šo mākslinieku ierosināja bērnībā vectēva bibliotēkā atrasta brošūra ar Leonardo zīmējumiem. Visvairāk mani piesaistīja kāds zīmējums, kurā bija attēlota cilvēka roka. Es tam devu nosaukumu “Tvēriens”. Gadiem ejot, visu manā dzīvē ir koriģējis viņa augstība Laiks. Izņemot “Tvērienu”. Pārsteidzoši: vienmēr, kad man dažādu nelaimju un grūtību priekšā “nolaidās rokas”, no zemapziņas dzīlēm iznira “Tvēriens”. Un viss atrisinājās. Dzīve turpinājās.

Man radās ideja šajā ierakstā ieskicēt atjaunotu “Cilvēces mīklas” versiju ar atziņām par Leonardo, kas mani nodarbinājušas pēdējā laikā. To autori ir mākslinieka laika biedri, kā arī tādi viņa pētnieki kā A.Losevs, A.Šastels, J.Volfs…

Tātad, vārds ekspertiem:

1) Leonardo galējais individuālisms ar laiku kļuva par absolūtu un konsekventi īstenotu egoismu un atrada savu iemiesojumu titāniskā, juceklīgā darbībā, kuras augļi arī šodien rada izbrīnu.

2) Šis cilvēks dzīvoja, nevienam neatskaitīdamies. “Dzīvoja, kā pagadās”. Vai tieši šeit nav meklējams viņa noslēpums? Cilvēks, kurš bija tik brīvs, cik brīvs vēl nekad nebija bijis neviens cits. Cilvēks, kuram viss ir vienaldzīgs, tāpēc ka viss interesē viņu vienādā mērā. Gudrais, kuru vienādā mērā aizrauj nāves un šausmu pasaule un pasaule, kurā valda svētlaime un maigums. Cilvēks, kura personību pārsteidzošā veidā neskāra nekas zemisks, vulgārs vai vienkārši “pārāk cilvēcisks”. Leonardo jūtu svaigums, saglabātā spēja justies izbrīnītam ir tieši tas, kas tā pārsteidza Nīči.

3) Leonardo fiziskais skaistums pārspēja jebkuru iespējamo uzslavu. Visi viņa žesti pauda bezgalīgu grāciju.

4) Ar neparastu vieglumu viņš mēdza pārmesties no vienas nometnes citā, bezkaislīgi vērojot viņam visapkārt notiekošās ļaundarības. Itālijas vēsturiskais liktenis neinteresēja viņu, tāpat kā jebkurš cits sociālās dzīves fakts. Un tikpat galējs egocentriķis Leonardo ir savā filozofijā.

5) Sarunāties ar viņu bija  tik patīkami, ka viņš spēja savaldzināt ikvienu. Viņš nebija bagāts, strādāja neregulāri, bet viņam vienmēr bija sulaiņi, zirgi, kurus viņš ļoti mīlēja.   Viņa savdabīgā mākslas izpratne lika viņam iesākt daudzus darbus, bet nevienu no tiem nepabeigt, it kā roka nespētu sasniegt to pilnību, par kuru viņš sapņoja… Viņš savā prātā radīja tik ķecerīgu mācību, ka vairs nebija atkarīgs ne no vienas no vispārzināmajām reliģijām. Viņš vēlējās būt vairāk filozofs, nekā kristietis.

6) Apkārtējā pasaule sagādā viņam prieku, kas pāriet sajūsmā, vērojot to vai citu dabas parādību. Tas ir pilnīgs apvērsums, salīdzinot ar Viduslaikiem. Tā vietā, lai indivīda dzīvē redzētu  tikai drūmo, šeit valda esības prieks.

7) Leonardo pasaules uzskats ir dziļi reliģiozs. Bet tas nav ikdienišķa cilvēka ceļš pie Dieva un pazemības. Runa ir par stiprā cilvēka reliģiju, kurš apzinās savu vērtību, tic cilvēka uzvarai. Tā ir dzīvespriecīga, dzīvi apliecinoša, optimisma pāpilna cilvēka reliģiozitāte.

8) Šķiet, nav iespējams runāt par Leonardo, nepieminot Džokondas smaidu. Lūk, cik savdabīgi to traktē A.Losevs: “Slavenais Džokondas smaids, kas radījis tik neticami daudz visdažādāko skaidrojumu! Pietiek tikai ieskatīties Džokondas acīs, lai pārliecinātos, ka viņa vispār nesmaida. Tas nav smaids, bet plēsīga fizionomija ar aukstām acīm un skaidru apziņu par tā upura bezpalīdzību, ko Džokonda vēlas uzvarēt, apziņu, ka upuris nespēs pretoties nejaukajām jūtām, kas Džokondu pārņēmušas. Velnišķīgais, sīka savtīguma pilnais smaidiņš bezgalīgi attālina šo gleznu no Renesanses.”

Šis ieraksts tika publicēts dzīvesmāksla. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s