Dzīvesmāksla. Nepazīstamais ceļš (1.)

When A. Jone’s book “The Road HE Traveled” exposed dr. Peck as a manipulating fraud, the loss was shattering…                      (Brent Buckley)

 

Nepazīstamais ceļš (kā dr. M. Skots Peks nosaucis savu slavenāko grāmatu, kas divas reizes izdota arī latviski)  –  ir mūsu dzīve. Arī princips “dzīvo tagad un šeit!” ietver ticību rītdienai.Bet rītdiena jau ir nepazīstams ceļš. Arī šīs grāmatas autoram nebija ne jausmas, ka šī grāmata, piecus gadus (1978.-1983.) nogulējusi veikalu plauktos, pēkšņi dažādu sakritību rezultātā kļūs par fenomenālu bestselleru, padarīs viņu slavenu un bagātu, bet viņš pats sava mūža piektā gadu desmita vidū sāks sevi uzskatīt par pravieti un nācijas guru…

Tieši tāpat viņš nezināja, ka atceres pasākumā pēc viņa nāves (2005.) neieradīsies pat simts cilvēku, lai gan tikai pirms vienas dekādes viņa daudzie priekšlasījumi spēja pulcināt neskaitāmus tūkstošus klausītāju…

Par ko stāsta šī grāmata? Par ļoti daudz ko: grūtību pārvarēšanu, disciplīnu un pašdisciplīnu, baudījuma atlikšanu… Ēdot tortes gabaliņu, ko jūs apēdat vispirms: glazūru, vai biskvītu? Izrādās, ka glazūra jāatstāj uz pašām beigām kā vaiņagojums visam tortes ēšanas procesam. Un tas attiecas ne tikai uz tortes ēšanu. “Baudījuma atlikšana ir process, kurā dzīves sāpes un bauda tiek sakārtotas tādā režīmā, lai vairotu baudījumu, vispirms sastopoties ar sāpēm, pārdzīvojot tās un atstājot pagātnē. Tas ir vienīgais pienācīgais veids, kā dzīvot dzīvi.”

Autors pauž savu negatīvo nostāju pret iemīlēšanos (falling in love), tomēr atzīst tās lomu sugas turpināšanā. “Iemīlēšanās ir blēdība, ko gēni izspēlē ar mūsu citkārt tik aso prātu, lai mūs iemānītu vai notvertu laulības ostā. Bieži tādā vai citādā veidā blēdība neizdodas, jo iejaucas kādi citi spēki  –  vecāki, savstarpēji nesavienojami pienākumi vai nobriedusi pašdiscilīna. Taču bez šīs blēdības, šīs iluzorās, īslaicīgās regresijas infantīlajā saplūsmē un visvarenībā, daudzi no mums, kuri pašreiz ir laimīgi vai nelaimīgi precēti, patiesu šausmu pārņemti būtu atkāpušies laulības zvēresta īstenās būtības priekšā.”

Autors iestājas par neatkarību mīlestībā. Daudz uzmanības velta t.s. narcistiskajām matēm. Viņš uzskata, ka vairums slimību rodas mātes un bērna (arī jau pieauguša) attiecību rezultātā. Lūk, viņa pacientes Sūzenas X gadījums. “Sūzenai tolaik bija 31 gads. Kopš astoņpadsmit gadu vecuma viņa bija veikusi vairākus nopietnus pašnāvības mēģinājumus. Mūsu kopīgajā darbā dažu mēnešu laikā viņa bija demonstrējusi pieaugošu spēju uzticēties uzticības vērtiem cilvēkiem. Viņa aizvien vairāk spēja cienīt sevi un gādāt par sevi. Šī ļoti lielā progresa dēļ es jutu, ka drīz Sūzena varēs pamest slimnīcu un uzsākt veiksmīgu neatkarīgu eksistenci. Tikos ar Sūzenas māti. Man par pārsteigumu, tikko sāku savu stāstu, viņa sāka nevaldāmi raudāt. Prieka asaras? Pēkšņi es atskārtu, ka X kundze neraud par   Sūzenu, bet par sevi, un ka viņa nav spējīga atšķirt Sūzenu no sevis. Tas, ko juta viņa, bija jājūt Sūzenai. Viņa izmantoja Sūzenu savu vajadzību apmierināšanai. Viņas prātā gluži vienkārši neeksistēja Sūzena kā unikāls, atšķirīgs cilvēks ar unikālu, atšķirīgu dzīves ceļu.

Un tomēr adekvāta vecāku mīlestība personības izaugsmē ir nepārvērtējama. “Šādi bērni zemapziņā ir pārliecināti, ka tiek uzskatīti par vērtību. Šāda apjausma ir dārgāka par visu pasaules zeltu. Šādu pārliecību vajadzētu iegūt bērnībā.Ir ārkārtīgi grūti to iemantot, kad jau esi pieaudzis. Un pretēji  –  ja bērni, saņemot vecāku mīlestību, ir apguvuši savas vērtības izjūtu, tad ir gandrīz neiespējami, ka pieaugušo dzīves nepastāvība satrieks viņu garu.”

Nākošajā ierakstā pievērsīšos paša autora personībai. Centīšos pastāstīt, kā dr.Peks, viņa biogrāfa Artura Džounsa vārdiem runājot, šķietami vadīja cilvēku miljonus, bet pazaudēja pats sevi NEPAZĪSTAMAJĀ  CEĻĀ.

(turpinājums sekos)

Šis ieraksts tika publicēts dzīvesmāksla. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s