Kāda ģēnija laimes teorija (1)

Mans visspilgtākais skolas gadu pārdzīvojums ir ķīmijas skolotāja stāsts par ģeniālā fiziķa Ļeva Landau (1908.- 1968.) jeb vienkārši Dau (tā viņu sauca draugi un cienītāji visā pasaulē) traģisko likteni.

Par Dau dzīvi pastāstīšu nākamajā ierakstā. Šeit kāds vārds par viņa laimes teoriju, ko viņš uzskatīja par sava mūža augstāko sasniegumu. Jāpiebilst, ka Dau neapšaubāmi ir modernās fizikas izcilāko pārstāvju pirmajā piecniekā  –  blakus Einšteinam, Boram, Heizenbergam, Šrēdingeram.

Ja neskaita bērnības un jaunības gadus un traģisko mūža noslēgumu,tad Dau ar apskaužamu veiksmi izdevās pielietot “laimes teoriju” savas dzīves praksē. Viņš bija laimīgs.

“Laimes teorija” ir pārsteidzoši vienkārša. Dau darīja laimīgu:

  1. Kaislība uz fiziku;
  2. Mīlestība uz skaistām sievietēm;
  3. Saskarsme ar interesantiem cilvēkiem.

Strīdus vai pat protestus vēl līdz šai dienai izraisa “teorijas” otrais punkts “Mīlestība uz skaistām sievietēm”. Paralēli laulībai Dau bija intīmi sakari ar daudzām citām sievietēm, arī ar vairākām pastāvīgām mīļākajām. Tas vēl nebūtu nekas sevišķs, tā taču mēdz būt daudziem vīriešiem, arī ģeniāliem (atceramies kaut vai Puškina slaveno Donžuāna sarakstu).  Dau īpatnība: viņš visas šīs sievietes veda uz savām mājām, lūdza sievu sagatavot svaigu gultas veļu, tatad zināmā mērā apkalpot viņas.

Daudzos biogrāfos tas viss izraisa sašutumu. Tiek citēti visi iespējamie morāles kodeksi utt., u.tml. Nedomāju, ka vajadzētu pie tā pakavēties. Drīzāk uzmanības vērts ir jautājums, vai Dau tiešām mīlēja šīs sievietes, vai vispār ir iespējams mīlēt daudzas sievietes? Kāds sakars seksam ar mīlestību? Vairāk kā pirms sešiem gadiem (2010. gada maijs) es ierakstā “Fausts, jaunība, sekss” jau atsaucos uz kādu pētījumu, kas pagājušā gadsimta otrajā pusē skaitījās ļoti autoritatīvs. Runa ir par 1961. gadā Ņujorkā izdoto divsējumu “Seksuālas rīcības enciklopēdiju”.

Tajā pazīstamais zinātnieks Aleksandrs Louens uzsver, ka, ja vien ir patiesa seksuāla motivācija (kas bieži iztrūkst, piemēram, pildot laulātā drauga pienākumu ), tad NEVAR BŪT SEKSA BEZ MĪLESTĪBAS. “Seksuāls kontakts tiek pārdzīvots kā patīkams tādā pakāpē, kādā tajā atrodama mīlestība…” (“The encyclopedia of sexual bahavior”, N.Y.,1961,vol.2, p.239).

Būtu traģiska kļūda uzskatīt mīlas sakarus par Dau “laimes teorijas” dominanti. Tieši otrādi: tiem drīzāk ir pakārtota nozīme. Galvenais Dau dzīvē bija inelektuālā, garīgā, dvēseliskā aktivitāte. Viņš ne reizi mūžā nav izdzēris pat glāzīti degvīna. Viņš reiba no savas kaislības uz fiziku.

Kā izteicās mans ķīmijas skolotājs, pēc drausmīgās autoavārijas 1962. gada 7. janvārī no Dau palika pāri kotlete. Izsakoties savādāk, Dau guva ar dzīvību nesavienojamas traumas. Pateicoties visas pasaules izcilāko fiziķu un medicīnas spīdekļu koordinētiem pūliņiem, Dau it kā atveseļojās. Vēl šodien šī atveseļošanās tiek apjūsmota kā piemērs veiksmīgai dažādu valstu zinātnieku pašaizliedzīgai sadarbībai.

Manuprāt, tas bija “lāča pakalpojums” Dau. Viņš nodzīvoja vēl sešus gadus, bet tas bija cits cilvēks. Viss, kas viņā bija izcils, bija zudis. Sākot ar nenogurstošo, alkaino zinātkāri un beidzot ar atmiņu, kaut gan paradoksālā kārtā viņš nebija aizmirsis, piemēram, svešvalodas.

Lai nezaudētu materiālos ienākumus, sieva spieda viņu apmeklēt zinātniskos seminārus. Tajos viņš jutās nožēlojami. Viņu nekas vairs īsti neinteresēja. Ja mēs šim “izglābtajam” Dau (kaut arī tieši pēc avārijas viņš saņēma Nobela prēmiju) mēģinātu piemērot viņa “laimes teoriju”, tad būtu jārunā par tās karikatūru.

Šis ieraksts tika publicēts esejas ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s