Kāda ģēnija laimes teorija (nobeigums)

Akadēmiķis P. Kapica uzskatīja, ka pirms autoavārijas 1962. g. Dau dzīvē bija vēl viena katastrofa  –  apprecēšanās ar skaistuli Konkordiju (Koru) Drobancevu. Kora 27 gadus veco profesoru Ļevu Landau (kurš līdz tam ne reizes nebija pieskāries sievietei) savā ziņā gandrīz vai izvaroja. Bet arī Kora nevēlējās laulību ar Dau, un viņi apprecējās tikai pēc pieciem gadiem Dau pastāvīga spiediena rezultātā. Viņš bija uzticīgs Korai, lai arī visu šo laiku klāstīja viņai savu laimes teoriju, kas ietvēra nepieciešamību vienlaikus dzīvot ar vairākām mīļākajām.

Jau skolas gados Dau formulēja trīs savas dzīves pamatprincipus:

  1. nedzert;
  2. nepīpēt;
  3. neprecēties.

Ar Koru viņš trešo pamatprincipu pārkāpa. Viņš it kā spieda Koru apprecēties pret viņas pašas gribu. Kāpēc tā notika? Mīlestība? Koras unikalitāte? Patiesībā viss bija daudz prozaiskāk.

Manuprāt, Dau dzīvē bija vēl trešā katastrofa (pēc skaita pirmā)  –  audzināšana. Ir pieņemts uzskatīt, ka Dau bija laimīga bērnība. Viņa vecāki bija diezgan turīgi, rūpējās par bērnu audzināšanu. Bet ko īsti ar rūpēšanos par bērnu audzināšanu saprot šādi “mēreni veiksmīgi” cilvēki, kam izdevies “izsisties ļaudīs”?  Atbilde ir viena:  pirmām kārtām panākt, lai bērnu dzīve maksimāli atbilstu sociuma stereotipiem. Piecgadīgo Landau ilgi un nežēlīgi spieda mācīties spēlēt klavieres, lai gan paši vecāki nebūt nebija melomāni. Pēc vidusskolas beigšanas divdesmitgadīgajam jaunietim veselu gadu nācās zaudēt kaut kādā ekonomiskā skolā. Tāda bija vecāku griba.

Arī citos aspektos vecāki centās ieguldīt Dau sociuma stereotipu Prokrusta gultā. Pusaudža gados viņš bieži bija tuvu pašnāvībai. Cita starpā Dau radās mazvērtības komplekss attiecībā uz pretējo dzimumu.

Dau nebūt nevaldzināja intelektuālās sabiedrības dāmas, kas visu mūžu lenca viņu. Viņam ļoti patika, piemēram, oficiantes. Bet kā iekarot šīs vienkāršās meitenes, kuras profesora Landau neparastā personība un āriene pirmajā mirklī drīzāk atbaidīja, nevis valdzināja. Dau jutās satriekts. Vienīgais, kas viņam atlika  –  ļauties savu kolēģu un skolnieku sievu,  radinieču un paziņu pielūgsmei. Kora viņu starpā izcēlās ar neparastu skaistumu. Tāpēc arī Dau viņai pieķērās.

Bet sievietes skaistums ātri vīst. Uzrodas arvien jaunākas un skaistākas būtnes. Varbūt nebūs lieki pievērsties vienai no tām  –  Verai Sudakovai, kas kopā ar vīru Vladimiru Sudakovu (Dau skolnieku) varbūt nospēlēja visliktenīgāko lomu Ļeva Landau dzīvē.

“Volgā”, kas 1962. gada 7. janvārī uz Maskavas – Dubnas šosejas sadūrās ar kravas automašīnu, pie stūres sēdēja Vladimirs Sudakovs. Aizmugurējā sēdeklī (pie loga) sēdēja Dau, bet viņam blakus Vera Sudakova. “Volga”  “pamanījās” avarēt tā, ka cieta tikai Dau (guva ar dzīvību nesavienojamu galvas traumu). Abi Sudakovi palika sveiki un veseli. Neviena no olām, kas kastītē atradās Veriņai blakus, pat neiesprēgāja.

… Dau būtu varējis laimīgi dzīvot tālāk līdz 90 vai 100 gadiem. Viņā bija milzīgs potenciāls. Viņš būtu varējis pilnībā realizēt savu laimes teoriju.

Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s