Mīlestības diena

ПОЛЮБИТЕ, ПОЛЮБИТЕ!  ПЛАТЬЕ КРАСНОЕ КУПИТЕ В ГОД ЛЮБВИ, В ВЕК ЛЮБВИ! (А. ВОЗНЕСЕНСКИЙ)

JA ARĪ VIENĪGĀ LŪGŠANA VISĀ TAVĀ DZĪVĒ BŪTU “PATEICOS!”, AR TO PIETIKTU. (MEISTARS EKHARTS)

 

“Atceries, mēs reiz runājām, ka visu darām vai nu mīlestības , vai baiļu pamudinātas. Tāpēc šodien paseko līdzi tam, lai tavas rīcības pamatā būtu mīlestība.

Uzreiz pēc pamošanās noskaņojies uz pateicību un mīlestību par to, ka tev ir uzdāvināta jauna diena. Ja esam pilnīgi godīgas, tad labi apzināmies  –  neviens nav apsolījis, ka rītdiena vispār pienāks vai šodienu nodzīvosim līdz vakaram. Jā, mēs to pieņemam kā pašsaprotamu. Mēs par to nedomājam. Bet, ja aizdomājamies, nekā pašsaprotama nav. Tieši tādēļ:

izbaudi katru mirkli ar pateicību;

ieskaties, ck apkārt viss ir skaisti.

Un uz sekundi iedomājies  –  kaut kad tas viss diemžēl būs jāzaudē. Padomā par to mīļi. Bez pieķeršanās. Par zaudēšanu iedomājies tikai tik daudz, lai novērtētu dzīves un šīs dienas vērtību.”

Tas bija citāts no Ineses Prisjolkovas jaunākās grāmatas “100 dienas, kas mainīs pasauli”  (nodaļa MĪLESTĪBAS DIENA –  192.lpp.). “Ja tu 100 dienas ar apzināšanos maini sevi, jaunie paradumi kļūst par ikdienas satāvdaļu un Tu kļūsti cita  –  labāka.”

Šis paņēmiens nav jauns. Zinu cilvēkus, kas šādā veidā ir atbrīvojušies no dažādiem netikumiem, piemēram, smēķēšanas. Ne visi var tikt galā ar sevi 100 dienās. Dažam vajadzīgs pusgads. Ir cilvēki, kas sevi spēj pārvarēt 20 , 30 vai 90 dienās. Bet, lai apņemšanās vispār darbotos, obligāti jānosaka konkrēts laika nogrieznis.

Normāli mūsu zemapziņa sevi un pasauli izjūt mūžības kategorijās. Laika nav.Ir mūžība. Un labi, ka tā. Labi, ka visu mūžu drudžaini neskaitām, cik ilgi mums vēl atlicis dzīvot.

Vācu filozofs Osvalds Špenglers kādu savu darbu nosauca “Telpa un dvēsele”, lai gan pēc formālās loģikas likumiem darbam vajadzēja saukties “Telpa un laiks”. Bet dvēsele pazīst tikai mūžību. Laika nav.

Dižgari, kas prot paskatīties uz pasauli bērna acīm (piemēram, Tomass Manns), ar izbrīnu raugās uz pulksteni, kas atrodas telpā un pats ir telpa. Citādi nav iespējams, jo laika nav.

Ineses 100 dienas varam uzlūkot kā speciālu pašpilnveidošanās pulksteni.

Es necentīšos pārstāstīt grāmatu. Tomēr  –  tajā ir dažas atziņas, kurām nav iespējams paiet garām. “Lai tavi sapņi un tavs solījums nepaliktu karājoties gaisā, ir vērts izdarīt kaut ko tādu, kas šo vēlmi sazemē:

izravē dārzu;

nošķūrē sniegu” (27. lpp.)

Nāk prātā, ka senie čaņ – budisma mūki, kas pārsvarā bija turīgi cilvēki, reizi nedēļā, reizi mēnesī, reizi gadā (kā kurš) pārtrauca savas garīgās nodarbības un veica netīrākos, visnepatīkamākos, pretīgākos fiziskos darbus, kādus vien spēja iztēloties. Viņus nevadīja nekādi pragmatiski apsvērumi  –  tikai sevis pilnveidošanas ideja.

Vēl viena svarīga Ineses atziņa, kuru nepieciešams apgūt: “Mums jāsaprot, ka mums nav nekā svarīgāka par mums šajā pasaulē. Pat bērni. Pat jaundzimis bērniņš. To es saku kā maza bērna mamma.”

Izradās Ineses dzīvē svarīgu lomu ir nospēlējusi kāda krievu dziesma  –  M. Leonidova   “Vīzija” (Видение) , it īpaši tās piedziedājums: Я оглянулся посмотреть,не оглянулась ли она, / чтоб посмотреть, не оглянулся ли я.

Inese: “Es ļoti bieži pie sevis dziedu šo dziesmiņu, jo pirms es biju precējusies, man tā bija ikdienišķa situācija; es gāju pa ielu un ar vienu acs kaktiņu vienmēr redzēju, vai pretimnākošajam vīrietim patīku, un vai viņš ir uz mani paskatījies.”

“Es aicinu Tevi šodien jau no paša rīta izvēlēties kādu ļoti īpašu, tieši Tev atbilstošu dziesmu, lai tā Tev  “iesēžas galvā… ”  (194. – 195. lpp.)

Saskaņā ar Ineses aicinājumu, es par šā ieraksta pirmo epigrāfu izvēlējos divas rindiņas no kādreiz visā pasaulē tik populārās dziesmas ГОД любви. Ticu, ka pēc 100 dienām   MĪLESTĪBAS DIENA var pāraugt MĪLESTĪBAS GADĀ un tas savukārt  –  kas zina?  –  MĪLESTĪBAS MŪŽĀ…

Ir ne mazums atbilstošu latviešu dziesmu, piemēram, Raimonda Paula INESE

Brīžiem autore mani samulsina. Lūk, vēl viena, iespējams, arī vērtīga atziņa: “Lūdzu šodien izturies pret sevi silti, mīļi un cieņpilni. Izturies pret sevi kā labā SPA. (107.lpp. –   nodaļa KĀ VISDĀRGĀKAJĀ SPA).

Cienījamās lasītājas un lasītāji !    Cik no jums apmeklē labu (dārgu)  SPA ?

Šis ieraksts tika publicēts dzīvesmāksla ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s