“Nerunā pretī!” Stambulas konvencija

“TIEK PRIORITĒTS VIENS DZIMUMS, BET OTRS STIGMATIZĒTS. TĀ, ITIN KĀ VĪRIETIS BŪTU VARDARBĪBAS CĒLONIS UN IT KĀ ĢIMENE BŪTU VARDARBĪBAS PERĒKLIS (…) UN MAN IR TĀDA SAJŪTA, KA ŠEIT SIEVIETES VĀRDS TIEK NELIETĪGI VALKĀTS.”    AUSMA CIMDIŅA, LU PROFESORE.  (NRA.LV, 16.02.2018.)

 

Uzskatu, ka man ir dzīvē ir paveicies tajā ziņā, ka man bērnībā nekad nav nācies ciest no vardarbības vai nopietniem pāridarījumiem. Vienīgi vēl tagad ir sāpīgi atcerēties šo neatspēkojamo argumentu: “NERUNĀ PRĒTĪ!”  Ar to pa retam sastapos gan mājās, gan ciemos, gan skolā. Gribējās ātrāk izaugt lielam. Vai tad visa dzīves būtība nav runāšana pretī  –  SAVA VĀRDA pateikšana?

Es jau sen būtu uzrakstījis šo rakstiņu. Mulsināja viens apstāklis. Lielā mērā piekrītot   Konvencijas pretiniekiem, biju neizpratnē par viņu šad tad pausto attieksmi: “Genders  –  tas ir ārprāts.” Manuprāt, gendera psiholoģija (lai arī jauna) pati par sevi nav nekāds ļaunums un ne mazākā mērā necenšas pārveidot cilvēku. Man uz galda ir vairākas grāmatas par šo jautājumu. Vienai no tām  –  Gendera terapija ir gandrīz 1000 lappušu un izmantotās literatūras saraksts dažādās valodās, kas ietver daudzus simtus grāmatu. Par ko ir šī grāmata? Kā jebkura terapija, tā cenšas psihoterapeitiski palīdzēt cilvēkam sarežģītās situācijās, piemēram, sievietei klimaksa laikā.

Manuprāt, ne vienu vien psiholoģiju vai psihotehniku varam izmantot gan labos, gan ļaunos, gan apšaubāmos nolūkos. FAKTS, KA, PIEMĒRAM, IR KRIMINĀLĀ HIPNOZE,    NAV ARGUMENTS PRET HIPNOZI VISPĀR.

Jau 2011. gadā Anglijas Augstākā tiesa (un vēlāk arī Augstākās tiesas citās valstīs) nolēma, ka vīrieša vardarbība pret sievieti ģimenē ir arī jebkura kritizēšana, naudas nedošana, runāšana paceltā balsī, runāšana pretī utt.

Skaidrs, ka šādos  apstākļos neviena ģimene nevar normāli pastāvēt. Kā saka Baiba Rudevska, “ja ģimene tiek izārdīta, veidojas totalitāra, nozombēta sabiedrība bez vērtībām. Valsts tad sāk noteikt visu, līdz pēdējam sīkumam, tādējādi šajos cilvēkos vairs nav gribas nedz pretoties, nedz domāt pašiem savas domas. Kādreiz jau mums bija totalitāra valsts un nebrīva sabiedrība, tomēr ne tik lielā mērā, kā tas tagad piedāvāts.”

Arhibīskaps Jānis Vanags ir pārsteigts, ka Konvencijas autori vardarbības cēloņus nebūt nesaskata tādos netikumos kā alkoholisms, narkomānija, prostitūcija, bet redz tos varas nevienlīdzīgā sadalījumā starp vīrieti un sievieti, tradīcijās, kultūrā, reliģijā.

Konvencijas Preambulā teikts, ka vēsturiski izveidojies varas sadalījums ir par cēloni tam, ka vīrieši diskriminē sievietes. Vai visi vīrieši?  Tā iznāk.  Konvencija it kā ievieš visu vīriešu vainas prezumpciju. Visi vīrieši it kā a priori ir varmākas, bet sievietes upuri.

Konvencijā teikts: “Konvecijas dalībvalstīm jāveic pasākumi, kas nepieciešami, lai veicinātu izmaiņas domāšanā un attieksmē.” Kā uzsver tieslietu doktore Baiba Rudevska, Konvencijas ratificēšanas gadījumā tā iegūs juridiska likuma spēku. Latvijā, atšķirībā, piemēram, no Lielbritānijas, starptautiskie likumi nav jāiestrādā nacionālajos likumos, bet tos var izmantot tiešā veidā, un tiem ir lielāks juridisks spēks kā nacionālajiem likumiem. Tas nozīmē, ka Latvijas valstij pretēji Satversmei ar juridisku likumu būs jāmaina cilvēku domāšana. Raiņa teiktais jūs varat asām sāpēm viņa garu lauzt nobāl šī aukstasinīgi formulētā likuma priekšā, ko realizē valsts.

Pat daži Stambulas konvencijas pretinieki dedzīgi atzīst, ka Konvencija aizsargā sievieti. Bet saskaņā ar ekspertu atzinumiem normālai sievietei, kurai nav mazu bērnu, kura nav stāvoklī, kura nav lezbiete un kura nav prostitūta, Konvencijas izpratnē ir paredzams zemāks aizsardzības līmenis kā, piemēram, bezbērnu prostitūtai. Izrādās, ka (Konvencijas izpratnē)  Latvijas sievietei ir, kur “augt”. Lai paugstinātu savu “statusu” viņai, piemēram, jākļūst par prostitūtu vai jāsāk lietot narkotiskas vielas.

Varētu jautāt, kāpēc tomēr daļā Latvijas sabiedrības Konvencijai ir tik noturīgs atbalsts. Kā atzīmē Gunārs Kūtris, dažas nevalstiskās organizācijas savās biznesa interesēs izplata nekorektu informāciju, dezinformē sabiedrību. Jāatceras, ka Latvijā regulāri ierasīsies 10 GERVIO kontrolieri, kas stāvēs pāri visiem likumiem un būs apveltīti ar prātam gandrīz neaptveramu varu. Tieši šajā kontekstā Gunārs Kūtris runā par dažādiem iespējamiem     Konvencijas zemtekstiem. Ar nevalstisko organizāciju (kas saņems vērā ņemamu finansējumu) starpniecību cilvēki varēs iesaistīties Konvencijas izpildes kontrolē, sadarbojoties ar GREVIO.  Skaidrs, ka katrs, kurš sadarbosies, būs iecelts saulītē. Diemžēl, daļa Latvijas iedzīvotāju šeit saskata savu lielo iespēju un šobrīd dzīvo tās priekšnojausmās. Tāpēc arī tāds atbalsts Konvencijai.

Šis ieraksts tika publicēts Bez kategorijas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s